بسته بندی صادراتی

بسته بندی صادراتی : نکات مهمی که هر کسی نمی داند!

تاریخ :
28 اردیبهشت 01
دسته‌بندی :
بسته بندی
دیدگاه‌ها :
۱دیدگاه
مدیر سایت

بسته بندی صادراتی کالا ها یکی از مهمترین مراحل فرآیند های تجاری بین المللی است. این بسته بندی ها هستند که تعیین کننده ایمنی، بازاریابی و ارتباط با مشتریان می‌باشند.

اگر بسته­ بندی در طی مسیر ارسال کالا به کشور ثانویه آسیب ببیند؛ در درجه اول مسئولیتی متوجه شرکت های حمل و نقل، کشتی های باربری، قطار ها و کارگران نیست. این تولید کننده است که مسئول آسیب های وارد شده به کالا می‌باشد.

بسته بندی صادراتی

در این مقاله از ویژن آریا گستر به شما نکات بسته بندی صادراتی که سبب حفظ کیفیت و جذب مشتریان جدید می‌شود را گردآوری کرده‌ایم. با داشتن این اطلاعات می‌توانید در بزار های جهانی پا به پای بزرگترین شرکت ها رقابت کنید.

تاثیر بسته بندی صادراتی بر بازاریابی

جمله‌ی « بسته­ بندی باید به گونه‌ای باشد تا مشتریان را به خود جذب کند.»  شاید به نظر شما تکراری و کلیشه‌ای باشد. اما مفهومی که در درون خود جای داده است. بسته بندی مناسب و استاندارد نشان دهنده‌ی حرفه‌ای بودن و دقت تولید کننده از صفر تا صد کار است. گاهی این بسته بندی ها امضای یک برند به حساب می‌آیند.

تصور کنید فردی در اروپا در فروشگاهی مشغول قدم زدن است. برای اولین بار چشمم به یک محصول خوراکی جدید و ناآشنا که از آسیا آمده است می‌افتد. به 3 دلیل او محصول را نمی‌خرید:

 1. معلوم نیست در جعبه چه چیزی به انتظارش نشسته است!
 2. بسته بندی تمیز و بهداشتی ندراد.
 3. طراحی جعبه خیلی ساده است و یا ربطی به محصول ندارد.

در حالیه یک بسته بند صادراتی حتی برای بارگیری در کشتی هم اصولی دارد که می‌تواند سبب حسن شهرت و تبلیغی خاموش باشد. در حقیقت بسته بندی صادراتی وظیفه های مشخصی و نانوشته‌ای دارد. برخی از آن شامل موارد زیر است:

 • انتقال ویژگی های محصول
 • حفظ ایمنی
 • علائم استاندارد
بسته بندی صادراتی
 • نشان دادن روش درست انبار داری و حمل
 • نشانی های مرتبط به شرکت
 • طراحی چشم نواز
 • بسته بندی از جنس با کیفیت و تمیز

بسته بندی صادراتی در حمل و نقل

بسته بندی کالا ها چه برای صادرات و چه برای پخش داخلی شامل 3 مرحله است:

 1. بسته بندی اولیه

بسته بندی اولیه همان بسته بندی است که در قفسه فروشگاه دیده می‌شود. در طی طراحی این بسته بندی ها باید موارد بهداشتی، سهولت در حمل، سهولت در باز کردن، دوام، زیبایی و معرفی محصول را در نظر بگیرید.

 1. بسته بندی ثانویه

این بسته بندی محصول برای پیش از چیدن در  قفسه است؛ در واقع بین تولید کننده و توزیع کننده می‌باشد. این بسته بندی باید در زمان انبار داری یا نگهداری در گمرک آسیب پذیر نباشد. به علاوه اطلاعات ضروری کالا بر آن درج شود.

 1. بسته بندی حمل و نقل

در فواصل بین تولید، انبار داری، گمرک و چیدمان برای حمل و نقل باید ایمنی کالا تضمین شود. برای همین منظور طراحان بسته بندی های دیگری مطابق با جنس (خطرناک بودن، سمیت و…) و نوع کالا (جامد، مایع و گاز) بسته بندی های صادراتی مخصوصی را ارائه دادند.

مسئولیت طراحی مقاوم این بسته بندی بر عهده‌ی تولید کننده است. این بسته بندی ها باید ساده، قابل حمل، مناسب برای ابعاد کالا و با هدف حذف هزینه های اضافی طراحی شوند.

بسته بندی صادراتی

انواع بسته بندی صادراتی

کیسه بزرگ (Big Bag-Jambo Bag)

بیگ بگ ها مشابه گونی های قدیمی هستند. جنس آن ها عموما از پلی پروپیلن با مقاومت کششی و خراشیدگی بالا است. این کیسه ها برای جا‌به‌جایی کالا های خشک مانند پودر ها، گرانول ها و کلوخه کوچک استفاده می‌شوند. در اغلب صنایع مانند سیمان، متالورژی، کشاورزی و معدنی کاربرد دارند.

این کیسه ها از وزنی معادل 500 کیلو گرم تا بیشتر از 1000 کیلو گرم را می‌توانند تحمل کنند. حمل و نقل آسان این کیسه ها در کنار هزینه کم خرید و انبار داریشان  آن ها را محبوب کرده است.

بسته بندی صادراتی

کیسه چند لایه (Polybag)

بسته بندی با کیسه های چند لایه برای محافظت از کالا هایی استفاده می‌شود که جاذب رطوبت می‌باشند. در صنایع مواد غذایی (انسان و دام)، قیر، گچ، سیمان و … کاربرد دارند.

این کیسه ها از لایه های نازک متناوب پلیمری و آلومینیومی بدون ایجاد سمیت برای کالا ساخته می‌شوند. تعداد لایه های این نوع بسته بندی به میزان حساسیت کالا در برابر رطوبت و نور مستقیم وابسته است.

( تسمه بسته بندی برای صادرات را از ویژن آریا گستر تهیه کنید!)

بسته بندی صادراتی

کارتن های  پالت (Pallet Carton)

کارتن هایی که دارای پایه هستند را پالت می‌نامند. این نوع بسته بندی های صادراتی برای حمل تناژ بال و یا کالا های صنعتی که با لیفتراک جابه‌جا می‌شوند استفاده می‌گردد. به علاوه کال های حساس در زمان انبار داری یا نگهداری چندین کالا در کنار هم نیز باید در این کارتن ها قرار بگیرند.

توجه کنید! اگر وزن کالای داخل کارتن بیشتر از آستانه تحمل آن باشد، یا چنگال لیفتراک فرو می‌رود و یا اینکه خواهد شد.

بسته بندی عدل

این بسته بندی برای صد ها سال است که با هین کیفیت باقی مانده است. از این بسته بندی ها برای جابه‌جایی پنبه، قالی و دیگر منسوجات به کار گرفته می‌شوند.

کالاکیلو گرم
یک عدل فرش150
یک عدل خامه فرش75
یک عدل ابریشم30 تا 70

بسته بندی چوبی (Wooden Box)

جعبه های چوبی در اندازه های متنوع و طراح های اختصاصی قابلیت ساخت و تولید دارند. استحکام بالای چوب در برابر فشار حاصل از وزن کالا، این بسته بندی صادراتی را  برای کالا های فوق سنگین مانند لوازم صنعتی، موتور، خودرو و… کاربردی کرده است.

بشکه (Barrel)

طبعی است از که برای حمل مایعات باید از بشکه ها کمک گرفت. این روز ها جنس بشکه ها به تناسب سیال مورد نظر تغییر می‌کند. این سیال ها شامل محصولات پتروشیمی، آب و اسید های شیمیایی می‌تواند باشد. جنس این بشکه ها هم چوب، پلیمر و فلزی است.

انتخاب نوع بشکه تنها به نظر کارشناسان شیمی بستگی دارد. شیار های روی بشکه جهت حمل آسانتر طراحی شده‌اند.

بسته بندی صادراتی

سخن آخر

صادرات تولیدات یک کشور نشان دهنده‌ی توانایی اقتصادی است. برای کسب جایگاه خوب در بازار های جهانی همان قدر که کیفیت اهمیت دارد، بسته بندی هم مهم است. حتی در بسته بندی محصولات کشاورزی هم دیگر صادرات فله‎‌ای از دور خارج شده است.

برای خرید انواع دستگاه تسمه کش روی ما حساب کنید! مشاوره ما رایگان است!

 

مطالبمرتبط
بسته بندی صادراتی میوه
۰دیدگاه
بسته بندی صادراتی میوه : نکات مهم + 6 نمونه کاربردی!

بسته بندی مواد غذایی برای صادرات اصول خاص خودش را دارد. این…

مدیر سایت
28 شهریور 00
نوار پلاستیکی بسته بندی
2دیدگاه
نوار پلاستیکی بسته بندی و انواع آن!

در این مطلب از ویژن آریا گستر به شرح نوار پلاستیکی بسته…

مدیر سایت
6 فروردین 00
تجهیزات بسته بندی
۰دیدگاه
تجهیزات بسته بندی : موارد مهم + عکس

بسته بندی امضای نهایی تولید کنندگان صنایع مختلف برای ساخت احساس اطمینان…

مدیر سایت
15 شهریور 00
پرک پت هات واش زیر 50
۰دیدگاه
پرک پت هات واش زیر 50

پرک پت هات واش زیر 50 چیست ؟ قبل از اینکه به…

مدیر سایت
3 بهمن 01
دیدگاه‌ها
 • میثم مردانی
  1 سال پیش

  برای کسایی که میخواهند صادرات کنن واقعا مفیده ❤️

 • دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید.

  لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

  نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید.

  بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت پرهیز کنید.