مزایای استفاده از دستگاه تسمه کش

مزایای استفاده از دستگاه تسمه کش : نکات مهم که باید بدانید!

تاریخ :
30 آبان 00
دسته‌بندی :
بسته بندی
دیدگاه‌ها :
2دیدگاه
مدیر سایت

امروزه با گسترش تجارت های جهانی، بسته بندی به یک صنعت بدل شده است. برای بسته بندی انواع جعبه ها و حتی پالت های بار می‌توان از تسمه ها استفاده کرد. برای بستن این تسمه ها از تسمه کش ها استفاده می‌شود. مزایای استفاده از دستگاه های تسمه کش بسیار زیاد است.

بسته بندی نهایی و تسمه زنی بسته های صادراتی و جعبه های حمل و نقل مختلف برای عرضه به بازار با دستگاه های تسمه کش انجام می‌شود. انواع این دستگاه به صورت دستی، نیمه اتومات و اتومات می‌باشد. در این مقاله از ویژن آریا گستر قصد داریم مزایای استفاده از دستگاه های تسمه کش در کنار هم بر شماریم.

تسمه کشی بسته بندی ها

فرقی ندارد که یک بلبرینگ بخواهید بخرید یا یک پاکت آبمیوه؛ زمانی که بسته بندی ها آسیب دیده باشد شما از خریداری آن کالا خودداری می‌کنید. بسته بندی ها فقط برای زیبایی نیستند. در حقیقت بسته بندی آخرین مرحله تولید یک کالا و امضایی سازنده آن برای تضمین سلامت کالا است.

عوامل زیادی در به خطر افتادن بسته بندی های یک کالا دخیل هستند. اما مهمترین آن ها، آسیب دیدگی کالا در زمان حمل و نقل می باشد. به همین دلیل باید پالت های بار، جعبه های چوبی و جعبه های کارتنی را با تسمه های بسته بندی تسمه کشی کرد.

در گذشته به جای تسمه های امروزی از طناب پیچی استفاده می‌شد. با پیشرفت صنعت، تسمه های فولادی نیز به بازار عرضه شدند. اگر چه استحکام کششی تسمه های فولادی بالا است ولی معایبی نیز دارند. مهمترین عیب های این تسمه ها را می‌توان در وزن سنگین، هزینه تولید بالا، شرایط تولید سخت، شرایط نگهداری ویژه و امکان آسیب رسیدن به کارگران در زمان تسمه کشی دانست.

برای غلبه بر این مشکلات تسمه های پلیمری pet و pp در متراژ و اندازه های متنوعی به بازار عرضه شدند. قیمت کمتر، شرایط کار آسان و استحکام فشاری و کششی نزدیک به فولاد ها سبب گسترش سریع آن ها شده است. برای تسمه کشی به کمک تسمه های پلیمری می‌توان از دستگاه های تسمه کشی در انواع مختلفی استفاده کرد.

مزایای استفاده از دستگاه تسمه کش

انواع دستگاه های تسمه کش

دستگاه های تسمه کش دستگاه هایی هستند که به نوعی از انواع دستگاه های مکانیکی و برقی  برای بسته بندی به شمار می‌روند. همان طور که گفته شد این دستگاه ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. طبیعی است که قیمت های آن ها نیز به تناسب کارایی که دارند با یکدیگر متفاوت خواهد بود. همه این دستگاه ها کارایی لازم را در محدوده توانایی‌شان در خط تولید دارند و انتخاب دستگاه درست به نیاز های شما بستگی دارد.

مزایای استفاده از دستگاه های تسمه کش سبب شده است  خطرات ناشی از بسته بندی کارتن‌ های کوچک و بزرگ عملا به صفر برسد. یکی از این خطرات شایع بریدن دست هنگام تسمه کشی بود که با حضور این دستگاه ها دیگر به وقوع نمی‌پیوندد. به علاوه  یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاه های تسمه کش افزایش سرعت بسته بندی در کنار حفظ دقت در حین انجام عمل بسته بندی نهایی است.

تسمه کش های دستی

دستگاه های تسمه کش دستی بدون نیاز به انرژی های الکتریکی و پمپ های باد قابلیت تسمه کشی به کمک انواع تسمه های پلیمری و فلزی را دارند. کار کردن با این دستگاه آسان است و نیازی به تخصص ویژه‌ای ندارد. دیگر ویژگی های مثبت این دستگاه شامل موارد زیر است:

 • تسمه کشی با انواع تسمه های فلزی و پلیمری
 • طراحی ساده و آسان
 • سبک وزن
 • ارزان قیمت
 • قدرت کشش بالای تسمه ها
 • قابل استفاده در صنایع کاغذ، چاپ، مواد غذایی و کارخانه ها با تیراژ تولید کم.

تسمه کش های پنوماتیک

دستگاه های پنوماتیک به جهت استفاده از پمپ های باد در زمان تسمه کشی به این نام شناخته می‌شوند. گاهی این دستگاه ها تسمه کش بادی نیز نام گزاری می‌شوند. وزن این دستگاه تقریبا سبک است و حتی به کمتر از 5 کیلو گرم می‌رسد. بنابراین حمل و نقل و استفاده از آن بسیار آسان است.

در واقع نیروی باد، محرک این دستگاه های تسمه کش می‌باشد. برای تامین نیروی بادی مورد نیاز تسمه کش های پنوماتیک به یک کمپرسور باد یا پمپ باد با توانایی تولید فشاری بین هفت تا هشت Bar نیاز است. همچنین یک سیستم رطوبت گیر هوای کمپرسور  نیز باید در اختیار داشته باشید.

مزیت های دیگر این دستگاه عبارتند از :

 • کاربری آسان
 • وزن سبک و قابل حمل
 • بستن دو سر تسمه به روش جوشکاری اصطکاکی
 • کم سر و صدا
 • هزینه خرید و نگهداری مقرون به صرفه
 • قابل استفاده در صنایع کاغذ، آلومینیوم، چوب، الیاف و پنبه، مواد شیمیایی و …

مزایای استفاده از دستگاه تسمه کش

دستگاه تسمه کش نیمه اتوماتیک

یکی دیگر از دستگاه های پر کاربرد در صنایع بسته بندی دستگاه تسمه کش نیمه خودکار است که سرعت کار را افزایش می‌دهد. کار کردن با این دستگاه بسیار آسان است و محدودیتی در مصرف در صنایع مختلف ندارد.

دستگاه های تسمه کش بادی رو میزی هم یکی از مدل های پر فروش آن است. طراحی این دستگاه به گونه‌ای است که بسته بندی انواع کالاها را امکان پذیر می‌کند. شکل آن ها می‌تواند مکعبی، کارتن و کالا های از پیش بسته بندی شده با شکل خاص هم باشد.

ویژگی های مثبت این دستگاه شامل :

 • کنترل میزان توان کشش
 • افزایش بازدهی تولید
 • کاربری آسان
 • عدم محدودیت در جنس تسمه های مورد استفاده
 • قابل استفاده در صنایع چوب، سیمان، کاشی و سرامیک و بسته های کارتنی صادراتی.

دستگاه تسمه کش اتوماتیک

دستگاه های اتوماتیک کار بسته بندی را بسیار راحت کردند. به علاوه سرعت انجام فرآیند تسمه کشی را هم می‌افزایند. این دستگاه به صورت دروازه‌ای (gate) است که در انتهای مسیر تمام اتوماتیک یک خط تولید قرار می‌گیرد. هیچگونه دخالت انسانی در کار با این دستگاه وجود ندارد و کافی است برنامه تولید را در اختیارش قرار دهید.

محصول تولیدی پس از بسته بندی اولیه توسط ابزارهای انتقال دهنده‌ای مانند کاموایر و یا نوار نقاله به دهانه ورودی دستگاه فرستاده می‌شوند. در ادامه مسیر درون دستگاه به صورت خودکار عمل تسمه کشی را انجام می‌گیرد و محصول تسمه کشی شده را برای مرحله انتقال و انبار داری آماده می‌کند.

مزایای استفاده از دستگاه تسمه کش در صنعت بسته بندی

در حال حاضر تعداد مدل های دستگاه های تسمه کش در بازار های جهانی و داخلی کم نیست و در ابعاد و قدرت های مختلفی به تناسب صنایع هدف ساخته می‌شوند. در واقع افزایش بازدهی تولید همراه با سود آوری در بازه زمانی کوتاه‌تر، یکی از مهمترین علت های استفاده از این دستگاه ها است.

مزایای استفاده از انواع دستگاه های تسمه کش این است که شما با استفاده از هر مدلی که در اختیار دارید به میزان قابل توجهی در هزینه های بسته بندی، حمل و نقل و نگهداری در انبار صرفه جویی خواهید کرد. منظور از صرفه جویی این است که در زمان تسمه کشی متراژ قابل توجهی از تسمه ها بر اثر بی‌دقتی و برش نامناسب به هدر می‌رود.

 

مزایای استفاده از دستگاه تسمه کش

یکی دیگر از خطا های انسانی شایع در زمان بسته بندی بستن سر تسمه پس از تسمه کشی دور محصول است. یعنی اتصال دو سر تسمه کامل صورت نمی‌گیرد و پاره می‌شود. با توجه به این که مدل های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک برای کاهش دخالت انسانی طراحی شدند دیگر این مشکلات و خطا ها رخ نخواهند داد.

 با استفاده کردن از مدل های اتوماتیک نیاز به نیروی انسانی ماهر  از بین خواهد رفت. در نتیجه نیازی نیست که هزینه های گزافی مانند بیمه، حقوق و … را بپردازید. در کنار تمام مزایای استفاده از انواع دستگاه های تسمه کش این را هم اضافه کنید که دقت بالای آن در بسته بندی  تا حد زیادی از دوباره کاری می‌کاهد. در نتیجه بسته بندی زیبا و شکیل را به شما تحویل می‌دهد.

مطالبمرتبط
بسته بندی با تسمه های فلزی و پلاستیکی
۰دیدگاه
بسته بندی با تسمه های فلزی و پلاستیکی

با گسترش صادرات و واردات محصولات مختلف اعم از فراورده های کشاورزی…

مدیر سایت
6 آبان 00
تسمه بسته بندی پلاستیکی در تهران
۰دیدگاه
 تسمه بسته بندی پلاستیکی در تهران

تسمه بسته بندی پلاستیکی در تهران چگونه عرضه می شود؟ یکی از…

مدیر سایت
2 مرداد 02
انواع بسته بندی
۰دیدگاه
انواع بسته بندی : 11 موردی که باید بشناسید!

بسته بندی صنعتی است که به تنهایی می‌تواند سبب پیشرفت یا شکست…

مدیر سایت
21 خرداد 01
دستگاه های تسمه کش
3دیدگاه
معرفی کاربردی ترین دستگاه های تسمه کش

یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های در زمینه بسته بندی کالاها، دستگاه…

مدیر سایت
15 مرداد 00
دیدگاه‌ها
 • محسنی پور
  2 سال پیش

  ممنون از مطلب عالی تون. 💪🧐

 • مجید
  1 سال پیش

  ممنون از مطلب کاملتون

 • دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید.

  لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

  نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید.

  بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت پرهیز کنید.