تسمه بسته بندی و حفاظت کالا

 نقش تسمه بسته بندی در حفاظت کالا و 3 آیتم مهم برای انتخاب آن

تاریخ :
28 اردیبهشت 02
دسته‌بندی :
تسمه بسته بندی
دیدگاه‌ها :
۱دیدگاه
مدیر سایت

تسمه بسته بندی و حفاظت کالا چه ارتباطی با هم دارند؟! بسته بندی محصولات یکی از چالش های تولیدکنندگان است. آن‌ ها می‌بایست ایمن‌ترین روش بسته بندی را با هزینه‌ای مناسب انتخاب کند. تسمه های بسته بندی راهی بودند که برای پیشگیری از آسیب های احتمالی که در هنگام حمل و نقل پیشنهاد شدند. اصول استفاده از تسمه بسته بندی و حفاظت کالا در ارتباط مستقیم با یکدیگر هستند.

تسمه های بسته بندی در جنس و سایز های مختلفی تولید می‌شوند. به تناسب نوع خط تولید می‌توان از دستگاه های تسمه کش برای بستن آن ها استفاده کرد. در حال حاضر فروشگاه پارسیان پک انواع محصولات مورد نیاز برای بسته بندی با تسمه های پلیمری را در اختیار شما قرار داده است. در این مقاله از پارسیان پک همراه ما باشید تا با ارتباط تسمه بندی و حفاظت کالا آشنا شوید. همچنین شما می‌توانید با کارشناسان ما برای انتخاب و خرید محصول مورد نظرتان مشورت کنید.

تسمه بسته بندی چیست؟

تسمه بسته بندی به نواری باریک و بلند گفته می‌شود که از آن برای بستن دور پالت و جعبه های بزرگ حامل محصولات استفاده می‌شود. کارآمدی تسمه بسته بندی سال ها است که شناخته شده است. به همین خاطر تولیدکنندگان انواع مختلفی از آن ها را طراحی و عرضه کردند.

تسمه بسته بندی را با بهترین کیفیت از ویژه آریا گستر بخواهید!

تسمه بسته بندی و حفاظت کالا
تسمه بسته بندی و حفاظت کالا

تسمه های بسته بندی از نظر جنس به دو گروه کلی فلزی و پلیمری تقسیم می‌‌شوند. نوع فلزی را بیشتر از جنس فولادی تولید می‌کنند. اگر چه این تسمه می‌تواند وزن، نیرو های کششی و تنش های زیادی را تحمل نماید؛ ولی، معایبی هم دارد. به طور مثال وزن آن سنگین است. همچنین در مقابل رطوبت و مواد خورنده مقاومت چندانی نشان نمی‌دهد. از طرفی در هنگام عمل تسمه کشی امکان آسیب زدن به اپراتور وجود دارد. 

با معرفی مواد پلیمری مشکلات بسیاری در صنعت حل شده است. همین تغییر با معرفی تسمه های پت و پپ در صنایع بسته بندی ایجاد شد. تسمه پلیمری PP یا پپ بر پایه پلی پروپیلن و تسمه پلیمری PET بر پایه پلی اتیلن ترفتالات ساخته می‌شوند. با این که جنس آن ها از مواد فلزی نیست، استحکامی به اندازه تسمه های فولادی دارند. همچنین می‌توانند تحت تنش های کششی وزن محموله را هم تحمل کنند.

تسمه های پلیمری قابلیت های فراوانی دارند. مهمترین آن این است که می‌توان آن ها را در شکل و رنگ های متنوعی طراحی و تولید کرد. همچنین امکان درج نام شرکت به صورت حکاکی شده روی آن ها وجود دارد. از طرفی به مراتب از انواع فولادی سبکتر بوده و کار با تسمه های پلیمری آسانتر هم هست.

با توجه به کاربرد هایی فراوانی که درباره تسمه بسته بندی و حفاظت کالا می‌توان نام برد، آن ها را در انواع مختلفی طراحی کردند. معروفترین آن تسمه های ساده هستند. روی آن ها هیچ شیاری وجود ندارد و با هر کدام از دستگاه های تسمه کش در دسترس می‌توان آن ها را تسمه کشی کرد. استفاده از این تسمه بسته بندی برای حفاظت کالا های سبک و سنگین مجاز است.

نوع دیگر از انواع پرفروش تسمه بسته بندی و حفاظت کالا قابل اعتماد، تسمه های آج‌دار هستند. شیار ها و برآمدگی های منظم بر روی سطح تسمه دلیل این نام گذاری است. این شیار ها منجر به افزایش قدرت نگهداری جعبه ها می‌شوند.

تسمه بسته بندی و حفاظت کالا : مزایا و کاربرد

تسمه های بسته بندی از ابتدا با هدف تامین امنیت کالا های تجاری و غیر تجاری در هنگام حمل و نقل به بازار عرضه شدند. توسعه تسمه بسته بندی و حفاظت کالا دو دلیل پیشبرد صنایع بسته بندی در تناژ های سنگین به شمار می‌روند. این نوار های پلیمری دور تا دور هر بسته‌ای با هر ابعادی را فرا می‌گیرند و مانع از تکان خوردن، سقوط و آسیب جدی به آن ها می‌شوند.

برای بررسی اثر استفاده از تسمه بسته بندی و حفاظت کالا باید با مزیت و کاربرد های این تسمه ها آشنایی داشته باشید. به طور مثال تسمه های پلیمری در حالت کشیده شده، ازدیاد طولی در حدود 10 % را تحمل می‌کنند. این در حالی است که ویژگی های کیفی آن ها دست خوش تغییری نخواهد شد.

مزیت استفاده از این محصولات بسته بندی پلیمری به همین جا ختم نمی‌شود. مواردی چون ارزان قیمت بودن، دسترسی آسان، ظاهر زیبا و سهولت در بسته شدن از جمله دلایلی است که سبب گسترش مصرفشان شده است.

مهمتر از هر چیزی باید به عدم محدودیت در نوع کالا قابل بسته بندی با تسمه پپ و تسمه پت اشاره کرد. با تسمه های پلیمری می‌توان جعبه های چوبی، پالت های بزرگ و… را برای حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و حتی دریایی بسته بندی کرد. از آن جایی که از نظر شیمیایی خنثی هستند، دچار خوردگی و آسیب های دیگر نخواهند شد و برای مدت زمانی طولانی وظیفه حفاظت از کالا را بر عهده خواهند گرفت.

همین طور کاربرد تسمه بسته بندی در صادرات محصول سبب شده است که انواع تسمه‌ها در سایز، رنگ و کیفیت متفاوتی تولید شوند. در ادامه به نوع کاربرد و اندازه آن می پردازیم .

سایز تسمه بسته بندی با توجه به کاربرد آن در صادارت محصول

سایزهای استاندارد تسمه بسته بندی از 8 تا 20 میلی‌متر متغیر است و شما باتوجه‌به نوع کاربرد و بسته بندی که انجام می‌دهید، می‌توانید تسمه مناسب خود را خریداری کنید.

انتخاب سایز مناسب تسمه از آسیب‌های احتمالی بسته در حین حمل‌و‌نقل جلوگیری می‌کند. دقت کنید که سایز تسمه باید متناسب با اندازه کالای مورد نظر باشد و حتی درصورتی که سایز تسمه از ابعاد بسته بزرگ‌تر باشد، احتمالی ایجاد خرابی‌ و آسیب در حین جابه‌جایی افزایش می‌یابد.

برخی از برندهای تولید کننده تسمه بسته بندی داری تکنولوژی چاپ لوگو بر روی تسمه هستند. شما می توانید نام یا لوگوی شرکت خود را سفارش دهید تا بر روی تسمه مورد نظرتان چاپ شود.

تسمه بسته بندی و حفاظت کالا و ویژگی های آن

امروزه کاربرد تسمه بسته بندی و حفاظت کالا در صادرات محصول بسیار چشمگیر است و جهت اینکه تسمه باکیفیت را ضمن قیمت مناسب تهیه کنید، باید به برخی نکات توجه داشته باشید:

تسمه بسته بندی و حفاظت کالا
تسمه بسته بندی و حفاظت کالا
 • جهت تسمه بسته بندی و حفاظت کالا آن باتوجه‌به وزن و ابعاد کالا تسمه‌ای را انتخاب کنید که استحکام و مقاومت کششی بالایی داشته باشد و به‌راحتی پاره نشود.
 • تسمه‌ای مناسب است که ضمن کیفیت بالا از قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای برخوردار باشد و هزینه ارسال را افزایش ندهد.
 • اجرای بسیار راحتی داشته باشد و با نیروی کار ساده بتوان آن را پیاده سازی کرد.
 • قابلیت بازیافت و بازیابی خوبی داشته باشد تا از آسیب به محیط زیست جلوگیری شود.
 • جهت محافظت از بسته نسبت به پرتوهای مضر فرابنفش و اشعه ایکس مقاوم باشد.
 • پهنای مناسبی داشته باشد و بتواند در عرض زیاد از کالا محافظت کند‌.

وجود مشخصات ویژه و مزایای فراوان تسمه بسته بندی و حفاظت کالا ، موجب افزایش کاربرد تسمه بسته بندی در صادرات محصول شده است. مهم‌ترین مزایای تسمه بسته بندی را می‌توان در موارد زیر بیان کرد:

 • در ضخامت، عرض و رنگ‌های متنوع تولید می‌شود.
 • امکان اجرای این محصول به‌صورت دستی، اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک وجود دارد.
 • می‌توان بسته بندی محصولات را با هزینه مناسب انجام داد.
 • انواع تسمه بسته بندی مقاومت بالایی در برابر کشش دارند.
 • نوع تسمه پلاستیکی در طبیعت قابل بازیافت است.
 • انواع تسمه در برابر پرتوهای مضر مقاوم هستند.

تسمه بسته بندی و حفاظت کالا : انتخاب تسمه بسته بندی مناسب

جهت خرید تسمه مناسب باید آشنایی کاملی با کاربرد تسمه بسته بندی در صادرات محصول داشته باشید تا با انتخاب تسمه باکیفیت و مناسب ضمن جلوگیری از هزینه‌های اضافی از استحکام آن مطمئن شوید. در ادامه به بررسی چند فاکتور جهت انتخاب تسمه بسته بندی مناسب اشاره کرده‌ایم.

تسمه بسته بندی و حفاظت کالا
تسمه بسته بندی و حفاظت کالا
 • ابعاد کالا

یکی از آیکنهای انتخاب تسمه در تسمه بسته بندی و حفاظت کالا توجه به ابعاد و وزن محصولی که قرار است بسته بندی شود یکی از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب تسمه مناسب است. اگر بسته شما سنگین است یا اندازه بزرگی دارد بهتر است از تسمه‌های محکم مانند تسمه فلزی استفاده کنید تا کالا از هرگونه آسیب محافظت شود.

 • مسافت جابه‌جایی

یکی دیگر از آیکنهای انتخاب تسمه در تسمه بسته بندی و حفاظت کالا مسافت وجابه جایی است .درصورتی که کالای مورد نظر قرار است در فاصله طولانی جابه‌جا شود، بهتراست از بسته بندی محکم‌تر استفاده کنید تا از آسیب دیدگی بسته حین حمل‌و‌نقل جلوگیری شود.

جهت مسافت‌های طولانی مدت استفاده از تسمه‌های پهن و مقاوم توصیه می‌شود.

 • سازگاری تسمه با دستگاه تسمه کش و کالا

اگر می‌خواهید بسته بندی محصول را به بهترین شیوه ممکن انجام دهید، باید به نوع دستگاه تسمه کش و محصولی که قرار است بسته بندی شود توجه کنید. به‌عبارتی تسمه مورد نظر باید با دستگاه تسمه کش تناسب داشته باشد تا از  وقوع خرابی‌ها و آسیب‌هایی احتمالی بسته جلوگیری شود.

 • استحکام و مقاومت کششی تسمه

معیار استحکام کششی به‌معنای میزان مقاومتی است که تسمه در برابر پارگی نشان می‌دهد. این فاکتور به‌عواملی مانند نوع تسمه، تعداد تسمه و روش تسمه‌کشی بستگی دارد.

مطالبمرتبط
پرک پت هات واش زیر 50
۰دیدگاه
پرک پت هات واش زیر 50

پرک پت هات واش زیر 50 چیست ؟ قبل از اینکه به…

مدیر سایت
3 بهمن 01
بسته بندی صادراتی
2دیدگاه
بسته بندی صادراتی : نکات مهمی که هر کسی نمی داند!

بسته بندی صادراتی کالا ها یکی از مهمترین مراحل فرآیند های تجاری…

مدیر سایت
28 اردیبهشت 01
انواع بسته بندی
۰دیدگاه
انواع بسته بندی : 11 موردی که باید بشناسید!

بسته بندی صنعتی است که به تنهایی می‌تواند سبب پیشرفت یا شکست…

مدیر سایت
21 خرداد 01
بسته بندی چای
۰دیدگاه
بسته بندی چای و 3 نوع مهم بسته بندی آن

بسته بندی چای یکی از مهمترین قسمت های فروش این محصول است…

مدیر سایت
7 فروردین 02
دیدگاه‌ها
 • میثم عطاپور
  5 ماه پیش

  برای بسته بندی صنعتی محصول چه پیشنهادی دارین؟

 • دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید.

  لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

  نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید.

  بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت پرهیز کنید.