نکات بسته بندی

نکات بسته بندی : موارد مهمی که باید بدانید!

تاریخ :
19 مرداد 00
دسته‌بندی :
بسته بندی
دیدگاه‌ها :
۰دیدگاه
مدیر سایت

دانستن نکات بسته بندی علاوه بر حفظ ایمنی و سلامت کالا، تاثیر بسزایی بر فروش و بازاریابی محصولات هم خواهد داشت. در گذشته هدف از بسته بندی تنها مراقبت از کالا ها در زمان جابه‌جایی، انبار داری و بارگیری بود، اما امروزه حتی یک نوار تزیینی ساده هم می‌تواند نظر خریداران را به خود جلب کند.

در این مقاله از ویژن آریا گستر به شما نکات بسته بندی که سبب جلب نظر مشتریان می‌شود را خواهیم گفت. با رعایت همین چند نکته ساده هم از محصول تولیدی مراقبت می‌کنید و هم هزینه های حمل و نقل و نگهداری کاهش می‌یابد.

 

اهمیت بسته بندی

یک بیسکوییت خوشمزه را در ظرف فلزی با نقوش برجسته و عکس هایی چشم نواز تصور کنید. در قفسه کناری بیسکوییتی خوشمزه‌تر را در بسته بندی پلاستیکی تک رنگ قرمز با نوشته های طلایی را می‌بینید. حتی اگر از طعم و مزه دومی هم خبر داشته باشید، باز هم میلتان به خرید نوع اول است. علت بسته بندی است!

سازمان های رسمی بسته بندی را اینگونه تعریف می‌کنند:

((بسته بندی عبارت است از تهیه و تعبیه ظرف یا محافظی که سلامت کالا را در فاصله ی تولید تا مصرف حفظ نماید.))

 

نکات بسته بندی

 

 

اولین چیزی است که در یک کالا جدید توجه مردم را به خود معطوف می‌کند بسته بندی است. با این وجود بیشتر تولید کنندگان و صاحبین مشاغل بسته بندی را در صدر اولویت های خود قرار نمی‌دهند و بیشتر به فکر کیفیت محصولاتشان هستند.

در واقع بسته بندی روشی است برای انتقال محصول از انبار برای توزیع و در نهایت فروش. زمانی که فرد نمی‌داند با چه محصولی سر و کار دارد، اطلاعات و نشانه های روی بسته به او در انتخاب کمک می‌کند.

بسته بندی آن قدر مهم است که مسابقات، سمینار ها و جشنواره های مختلفی برای طراحی و توسعه‌ی آن هر ساله در سراسر دنیا برگزار می‌گردد. در طراحی یک بسته بندی مناسب و استاندارد باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • حفاظت از محصول
 • جلب توجه مشتریان
 • رنگ های جذاب
 • مقرون به صرفه
 • در تناسب با کالا

 

توجه ! دستگاه تسمه کش یکی از پر کاربرد ترین وسیله ها در انواع بسته بندی است! شما می توانید انواع آن را در ویژن گستر آریا ببینید!

 

7 اصل بسته بندی سود آور

نکات بسته بندی فقط در جذابیت بصری نیست! دانستن اصول و قواعد بازی های تجارت مهمتر از داشتن سرمایه کافی است. یک بسته بندی زمانی سبب بازاریابی و سود آوری برای مجموعه شما می‌شود که این 7 عنصر کلیدی را به همراه داشته باشد.

 

 1. صداقت : برای بهتر نشان دادن محصول اغراق نباید کرد و نباید محصول غیر واقعی را نشان داد.
 2. ساده : اگر بسته بندی شما بیش از اندازه شلوغ باشد نشانه های مهم دیده نخواهد شد و مشتری ها بیشتر گیج می‌شوند.
 3. کاربردی بودن : برای سال های طولانی بسته سس های کچاپ شیشه‌ای بود. زمانی که شرکت Heinz ظرف های وارونه را طراحی کرد، سود این شرکت چند ده برابر شد.
 4. اعتبار : بسیاری از شرکت ها پیشینه خوبی در تولید محصولات دارند. این پیشینه را باید در زمان تبلیغات و روی بسته محصولات به مشتریان یاداوری کرد.
 5. صلاحیت : شاید شما در حوزه کاریتان تازه کار باشید ولی دلیل نمی‌شود صلاحیت انجام کاری را نداشته باشید. پس بهتر است از امکانات، توانایی ها و تفاوت نسبت به رقبا بگویید.
 6. ایمنی : بسته بندی که نتواند از کالا محافظت کند را دور بیاندازید، به همین راحتی! مشتریان هزینه می‌کنند که رفاه و سرگرمی داشته باشند نه اینکه با خرید محصولی نامطلوب اعصابشان را خرد کنند.
 7. امکان توسعه : درست است که برند های خاص کمتر بسته بندی های موفق خود را تغییر می‌دهند؛ اما در دو حالت این بسته بندی ها تغییر می‌کند. یک) بهبود مواد اولیه بسته بندی برای بهبود ایمنی و سلامت کالا. دو) تولید محدود یک مدل خاص. عموما این طراحی های ثانویه دارای کلید های ارتباطی با طرح مادر دارند و مشتریان را به یاد بسته بندی قبلی می‌اندازند.

نکات بسته بندی

 

 

نکات طلایی بسته بندی

برای بسته بندی پرفروشی که هک هزینه ها را کم کند و هم تبلیغ اسم شما باشد باید چند نکته ساده را رعایت کنید.

 

خلاق باش

خلاقیت به معنا زیر پا گذاشتن اصول نیست. خلاقیت در نکات بسته بندی یعنی این که متناسب با نوع کالا اطلاعات را روشن و واضح به مخاطب برسانید؛ اما در او احساس خرید این کالا را القا کنید.

امروزه بیشتر مردم خرید خود را از هایپر مارکت ها انجام می‌دهند و  دیگر فروشنده ها و تبلیغات زبانی آن ها اثر کمتری دارند. برای همین به بسته بندی می‌گویند فروشنده خاموش! شما با خلاقیتی که دارید باید بتوانید مشتریان را ترغیب به خرید کنید.

نکات بسته بندی

 

طرح های شفاف

از دیگر نکات بسته بندی در برخی از محصولات مانند خوراکی ها، مسواک یا پوشاک بهتر است بخشی از بسته ها شفاف باشد. یعنی خریدار بتواند بخشی از محصول را که پیداست با تصویر روی جلد یا نوشته ها تطابق بدهد. به ویژه برای محصولاتی که بار اول است عرضه می‌شوند این روش کار ساز خواهد بود و فروش را بالا نمی‌برد.

احساس امنیت

خودتان را جای مشتری بگذارید. اگر با دین یک شکلات که به نظر می‌رسد پاکتش هر لحظه ممکن است پاره شود یا اینکه در مقابل نفوذ رطوبت ایمن نیست چه واکنشی دارید؟ طبعی است که آن را نخرید.

از نکات بسته بندی القای احساس امنیت به مشتریان درباره حفاظت از کالا توسط تولید کننده است.

نکات بسته بندی

 

سهولت در باز کردن

در گذشته درب بطری های نوشابه یک بار پرس می‌شد و پس از باز شدن قابل مصرف نبودند. اما چندین سال است که شرکت ها در های پیچی را ارائه دادند. این در های جدید در عین حفظ امنیت و آسان بودن کار، خلاقیت را هم شامل می‌شود.

 

بازیافتی بودن

در قرنی زندگی می‌کنیم که بزرگ تا کوچک از مشکلات زیست محیطی با خبر هستند. بازیافت را هم در فهرست نکات بسته بندی قرار دهید. نشانه بازیافت را با کسب استاندارد ها در کنار محصولتان قرار دهید تا خیال مشتریان جمع باشد.

 

به روز بودن

رسانه های اجتماعی سرعت انتقال داده ها را چندین برابر کرده است. فاصله مد شدن تا از روی کار رفتن یک استایل این روز ها کمتر از چند روز است. به منظور افزایش سود و بازار یابی، از حواشی که در فیلم ها و رسانه های اجتماعی به وجود می‌آیند، عقب نمانید.

گاهی می‌توانید با اضافه کردن یک برچسب به همان بسته بندی قبلی تغییر لازم را ایجاد کنید.

 

نکات بسته بندی

 

سواد نوشتاری

محصول شما می‌تواند قاره‌ای را بپیماید. پس باید به زبان های کشور تولید کننده، مقصد و زبان های پر طرفداری مانند آلمانی و انگلیسی توضیحات لازم را بنویسید. این یادداشت ها نباید به زبان محاوره و همراه با غلط های املایی و نگارشی باشند.

 

 

هزینه بسته بندی

به عنوان حسن ختام نکات بسته بندی باید به شما بگویم نباید هزینه بسته بندی را فدای زیبایی و امنیت کنید. کارگر ماهر برای بسته بندی و مواد اولیه بر روی هزینه نهایی اثر گذار هستند. مشتریان هم به تناسب بودجه و نیازشان به قفسه ها نگاه می‌کنند.

 

انواع تسمه بسته بندی را از ویژن آریا گستر می توانید تهیه کنید!

مطالبمرتبط
نحوه کار با تسمه کش پنوماتیک
۱دیدگاه
نحوه کار با تسمه کش پنوماتیک

برای بسته بندی با اطمینان از حفظ امنیت کالا نیاز به ابزار…

مدیر سایت
21 شهریور 00
تسمه بسته‌بندی در تهران
5دیدگاه
تسمه بسته‌بندی در تهران : بهترین کیفیت و قیمت

تسمه بسته‌بندی به محصولی گفته می‌شود که به منظور حفاظت به دور…

مدیر سایت
20 اردیبهشت 00
بسته بندی صادراتی زعفران
2دیدگاه
بسته بندی صادراتی زعفران : نکات مهم + 4 نمونه کاربردی!

زعفران طلای سرخ ایرانی است که در کشور های اروپایی خواهان بسیاری…

مدیر سایت
30 شهریور 00
آموزش کار با دستگاه تسمه کش
۰دیدگاه
آموزش کار با دستگاه تسمه کش

صنایع بسیاری تحت تاثیر سلیقه مشتری و البته حفاظت از کالا های…

مدیر سایت
3 بهمن 00

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید.

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید.

بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت پرهیز کنید.