بسته بندی در حمل و نقل

بسته بندی در حمل و نقل : موارد مهمی که نمیدانستید!

تاریخ :
24 شهریور 02
دسته‌بندی :
وبلاگ
دیدگاه‌ها :
۱دیدگاه
مدیر سایت

بسته بندی در حمل و نقل یکی از موارد مهمی است که برای توسعه فروش یک محصول لازم است تمام جوانب آن را مد نظر داشته باشید چرا که اولین هدف در بسته بندی حفظ ایمنی کالا است. بسته بندی در حمل و نقل ضامن سلامت کالا، حفظ کیفیت بسته بندی تجاری و کاهش هزینه ها می‌باشد.

سالانه هزینه های زیادی صرف پرداخت بیمه و زیان های ناشی از آسیب بسته بندی در حمل و نقل می‌شود. در این مقاله از پارسیان پک هر آنچه که باید درباره بسته بندی در حمل و نقل را بدانید برای شما گردآوری کرده‌ایم. توجه داشته باشید بهترین بسته بندی علاوه بر حفظ ویژگی امنیت محصولات، باید بتواند سهولت در انبار داری را هم پوشش دهد.

( تسمه بسته بندی   برای یک بسته بندی تخصصی را از پارسیان پک تهیه کنید!)

بسته بندی تخصصی

بسته بندی در دو بخش اساسی دارد. در بخش اول یک بسته بندی ساده، محکم و قابل جابه‌جایی است که عموما با استفاده از جعبه های چوبی، کارتن، کیسه های چند لایه و بشکه ها انجام می‌شود. بخش دوم بسته بندی فروشگاهی است. بسته بندی که باید مصرف کننده را جذب کند و معرف آن چیزی که در درونش قرار دارد، باشد.

ویژگی های مهم یک بسته بندی تجاری شامل موارد زیر می‌باشد:

 • نشان دادن نام تجاری
 • نمایش لوگو شرکت
 • حفظ ایمنی محصول
 • تاریخ تولید، مصرف و انقضا
 • قیمت
 • مشخصات نگهداری
 • طریقه مصرف
 • علائم استاندارد
 • روش حمل و نقل
 • روش انبار داری
 • جذاب
بسته بندی در حمل و نقل
بسته بندی در حمل و نقل

تولید کنندگان زحمت بسیاری برای تولید محصولی با کیفیت، بازایابی و جذب مشتری می‌کنند. برای ارسال هر محموله هم هزینه های قابل توجهی صرف کارگر، ماشین های حمل و نقل، بیمه حوادث و… می‌گردد. اگر این محصول با تمام این هزینه های سرسام آور مسیر در کارخانه تا دست مصرف کننده را به سلامت طی نکند، فقط زیان است که عاید تولید کننده خواهد شد.

به ویژه در بخش صادرات بسته بندی در حمل نقل استاندارد های نوشته و نانوشته‌ای دارد که اگز ان ها را رعایت نکنید به راحتی بازار را از دست خواهید داد. بسته بندی در حمل و نقل را نباید دست کم بگیرید. بسته بندی اصولی دارد که برای به صورت تخصصی به آن نگاه کنید.

مراحل  بسته بندی

بسته بندی مناسب و استاندارد نشان دهنده‌ی حرفه‌ای بودن و امضای تولید کننده است. برای همین سه مرحله از بسته بندی وجود دارد. بسته بندی کالا ها از پخش محدود تا صادرات شامل 3 مرحله است:

 1. بسته بندی اولیه

این بسته بندی ویترین فروشگاه است. در طی طراحی این بسته بندی ها باید موارد بهداشتی، سهولت در حمل، سهولت در باز کردن، زیبایی و معرفی محصول را در نظر بگیرید. روی این بسته بندی باید علامت های بین المللی مانند شکستنی، دمای نگهداری و تاریخ مصرف درج شود.

 1. بسته بندی ثانویه

این بسته بندی محصول برای پیش از چیدن در  قفسه است؛ در واقع بین تولید کننده یا واسطه و فروشنده فروشگاه می‌باشد. این بسته بندی باید در زمان انبار داری یا نگهداری در گمرکمقاوم باشد. به علاوه اطلاعات ضروری نگهداری و حمل نقل کالا بر روی آن درج شود.

بسته بندی در حمل و نقل
 1. بسته بندی حمل و نقل

در زمان های بین تولید، انبار داری، گمرک و چیدمان برای حمل و نقل باید ایمنی کالا تضمین شود. برای همین منظور طراحان بسته بندی های دیگری مطابق با جنس (خطرناک بودن، سمیت و…) و نوع کالا (جامد، مایع و گاز را ارائه دادند. این بسته بندی در حمل نقل به طور تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد. به ویژه اگر کالا صادراتی باشد!

مسئولیت طراحی مقاوم این بسته بندی بر عهده‌ی تولید کننده است. این بسته بندی ها باید ساده، قابل حمل، مناسب برای ابعاد کالا و با هدف حذف هزینه های اضافی طراحی شوند.

ابزار های بسته بندی در حمل و نقل

ابزار های ظاهری که برای بسته بندی در حمل و نقل نیاز است شامل:

 • سلفون (برای پیچیدن دور جعبه و محصول)
 • تسمه های بسته بندی (برای محکم کردن بسته بندی)
 • کارتن
 • بشکه (مناسب برای حمل سیالات، موتد شیمیایی خطرناک و…)
 • کیسه های چند لایه یا بیگ بگ (مناسب برای مواد آسیاب شده، گرانول ها و کلوخه)
 • صندوق های چوبی (مناسب برای کالا های سنین مانند تجهیزات صنعتی، خودرو و…)
 • کارتن های کرکره‌ای (مناسب برای کالا های شکستنی و ظریف)
 • پالت بار
 • بندل
 • عدل (مناسب برای حمل پنبه و قالی)
 • رول های فلزی (مناسب برای حمل قطعات صنعتی)
بسته بندی در حمل و نقل

انتخاب میان هر یک از بسته بندی های بالا بسته به وزن، جنس و مسافت می‌باشد. نوع بسته بندی در حمل و نقل باید متناسب با روش حمل بار و ابزار های در دسترس برای جابه‌جایی آن باشد. به علاوه در محصولات سنگین یا تعداد بسیار بالا باید امکان جابه‌جایی با ماشین آلات صنعتی را هم در نظر داشت.

بهتر است برچسب هایی که نشانه های روش بلند کردن، نوع محصول (شکستنی، خطرناک و…) و وزن محصول روی بست بندی به زبان ساده و تا جایی که ممکن است با نماد های بین المللی بچسبانید.

بسته بندی در حمل و نقل هوایی

در بسته بندی های هوایی اطمینان از محکم بودن بست های و تسمه های نگهدارنده به اندازه جدا بسته بندی کردن لوازم شکستنی از دیگر لوازم اهمیت دارد.  

 • شکستنی ها

برای بسته بندی لوام شکستنی بهتر است از کارتن های محکم ، جعبه های پلاستیکی و یونولیتی ، جعبه های چوبی و اگر خیلی سنگین است از پالت های بار استفاده کنید.

بسته بندی در حمل و نقل
 • مواد قابل فساد

بریا انتقال دارو، مواد شیمیایی، نمونه های آزمایشگاهی و مواد غذایی که نیاز به تامین دمای خاصی است باید از بسته بندی های عایق استفاده کنید. می‌توان از جعبه های یونولیتی به همراه یخ خشک و یا یخچال های حمل بار با پالت استفاده کرد.

بسته بندی در حمل و نقل ریلی

با گسترش راه آهن در تمام جهان امکان ارسال کالا ها از جای جای کره زمین به آسانی به وجود آمد. هزینه ارسال با راه آهن اقتصادی است. همچنین بخش تخصصی حمل توشه در راه آهن های سراسری و اتصال این خطوط ریلی به یکدیگر اعتماد و اطمینان را ساخته است.

در انتقال بار با خطوط ریلی هیچ محدودیتی وجود ندارد. کافی است که بسته بندی مناسب کالا را انتخاب کنید و در کارتن ها و جعبه های قابل حمل با جرثقیل و دستی قرار دهید.

بسته بندی در حمل و نقل

 

برای خرید انواع دستگاه تسمه کش روی ما حساب کنید! مشاوره ما رایگان است!

بسته بندی در حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی دنیای گسترده‌ای دارد. با توجه به اندازه کشتی و لنج استاندارد های بارگیری تعریف شده است. کشتی های حمل مایعات از حمل ماهی متفاوت هستند. به علاوه بارکش ها هم حق ندارند هر کانتینری را بارگیری کنند.

بهتر است تنها بر اساس مجوز صادر شده و استاندار ها بسته بندی را انتخاب کنید. تنها یک نکته مشترک وجود دارد که بسته بندی باید در برابر نفوذ رطوبت و حمل و نقل با جرثقیل مقاوم باشد.

بسته بندی در حمل و نقل
مطالبمرتبط
بسته بندی حرفه‌ای
۰دیدگاه
بسته بندی حرفه‌ای : 7 نکته واقعا مهم که باید بدانید!

بسته بندی حرفه‌ای در دنیای ارتباطات و تجارت امروز مسیر موفقیت و…

مدیر سایت
7 اردیبهشت 02
قابلیت دستگاه های تسمه کش
۰دیدگاه
قابلیت دستگاه های تسمه کش و انواع آن

در این مطلب از ویژن آریا گستر به شرح قابلبت دستگاه های…

مدیر سایت
2 مرداد 98
تجهیزات مورد نیاز برای بسته بندی!
3دیدگاه
تجهیزات مورد نیاز برای بسته بندی!

در مطلب امروز ویژن آریا گستر تجهیزات بسته بندی را به طور…

مدیر سایت
3 خرداد 00
تسمه بسته بندی در شرق تهران
۰دیدگاه
تسمه بسته بندی در شرق تهران

تسمه های بسته بندی یکی از پرمصرفترین محصولاتی هستند که در بخش…

مدیر سایت
10 دی 01
دیدگاه‌ها
 • مرتضی
  2 سال پیش

  نکات کاربردی بود. بازم مطلب بذارین.

 • دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید.

  لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

  نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید.

  بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت پرهیز کنید.